Метод Міленіна

Загальні питання по сезонних роботах
Відповісти
Аватар користувача
Petrovych
Адміністратор сайту
Повідомлень: 418
З нами з: 19 січня 2018, 08:14
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 20-25
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 5 разів
Контактна інформація:

Метод Міленіна

Повідомлення Petrovych »

Метод не новий, але напевно стає все актуальнішим, на ряду з методом Хмари. Особливо, принаймні для мене, це стало актуальним восени. Теплі затяжні осені досить часто стимулюють тривале, або повторне червління маток, тоді взимку виникає "несподівано" проблема з нестачею кормів, а цього року при перегляді сімей 26-го січня в декількох я чув запах випорожнення - вочевидь це можуть бути наслідки пізнього розплоду, бджоли з якого не встигли облетітися... Стає питання яким чином запобігти пізньому червлінню? Отже вирішив викласти тут інструкцію по застосуванню ізолятора Міленіна. Читаємо, пишемо, застосовуємо...
Інструкція з використання внутрістільникового ізолятора матки.
Ізолятор застосовується у всіх конструкціях вуликів стаціонарних і кочових пасік без порушення розмірів розплідних і зимових вуличок і деформації суміжних стільників. Він постійно перебуває у вулику і може використовуватися як звичайний стільник. При розміщенні в ньому матки, встановлюється в центрі гнізда, а порожній - на місці крайньої кормової рамки. Вилов матки проводиться кліточкою, а випуск відкриттям випускного вікна. Ізолятор служить для періодичного, сезонного і осінньо-зимового обмеження допуску матки до стільників для яйцекладки. У поєднанні з прийомами постійної генерації поколінь можливості бджоляра в підвищенні ефективності змісту бджолосімей значно зростають. - Періодична ізоляція матки. Ізоляція проводиться 1-2 рази в сезон для підвищення використання медоноси і профілактичної боротьби з кліщем варроа. Для більш повного використання медоносів матки ізолюються від яйцекладки за 5-6 днів до початку активних виділень нектару і випускаються за 3 дні до закінчення.
-Профілактична ізоляція триває не менше ніж 25 днів до повного виходу розплоду перед нарощуванням зимуючих поколінь з подальшим знищенням кліща освоєним методом.
- Сезонна ізоляція проводиться за 5-6 днів до початку медозбору з першого основного медоноса і триває до нарощування зимуючих поколінь. Підтримування чисельності робочих бджіл для компенсації природних втрат від хижих птахів, комах і погодних явищ в травні-липні проводиться з розрахунку одна повна рамка критого розплоду в декаду. (На рівні виробництва розплоду в сім'ях, де відбір меду не проводиться). З цією метою доцільно поділ трудових функцій по сім'ях. Частина сімей спец. призначення направлено тільки на медозбір протягом усього сезону і частина тільки на розвиток і самозабезпечення.
Профілактична ізоляція необхідна для всіх сімей для позбавлення від кліща і відгодівлі зимуючого покоління більш зрілими годувальницями. Про роїння як про факт можна забути на весь сезон. Економічний ефект досягається за рахунок збільшення тривалості льотного періоду життя і 2-х - 4-х кратного збільшення продуктивності вираженою цифрами в кратності надходження нектару до маси бджіл, що беруть участь в роботі, а також показаннями приростів контрольного вулика. Особливо це помітно в роки з відсутністю хороших медозборів.
- Осіннє нарощування. У період осіннього нарощування зимуючих бджіл всі матки звільняються від ізоляції. Тривалість цього періоду 36 днів (- 1 + 4). З причини особливостей осінньої динаміки розплоду 80-85% яєць відкладаються в перші 5-6 днів. У наступні 21-22 дня відкладається всього 15-20%. Потім з 28 по 36 день другий сплеск яйцекладки. У періоди активної яйцекладки ефективні стимулюючі підгодівлі високоякісними кормами. Після цього терміну необхідна ізоляція всіх маток і повне припинення засіву, з тим щоб потім в зимуючий клуб не могла потрапити жодна особина з переповненим кишечником.
- Осінньо-зимова ізоляція. Матка з ізолятором розміщується в центрі передбачуваного клубу і починається поступова збірка зимових гнізд. Восени без ізоляції можливі осередки розплоду з істотним перевитратою кормових запасів і життєстійкості бджіл. Перед настанням стійких похолодань з утворенням нещільного клубу необхідна ревізія сімей. У гніздах з наявністю бджоли менше 5 рамок потрібно провести об'єднання або відкрити ізолятори, інакше загибель маток може перевищити 50%. У гніздах з наявністю бджоли на 7 і більше рамок ймовірність загибелі не перевищує 5%. Слід враховувати, що при ізольованій матці витрата кормів значно менше і зміщення клубу по кормовим запасам не відбувається, тому зайві кормові рамки будуть відігравати негативну роль. Нехай краще клуб має дещо витягнуту форму. Наявність фольгоизола на заставних діафрагмах гірше не зробить.
- Весняний випуск маток. З настанням стійкого потепління і перших пилконосів ізолятори встановлюють на краю гнізда і відкриються з проведенням всього комплексу прийомів розвитку сімей. На яйценосність матки і молочні залози бджіл ізоляція впливає позитивно. Складнощів у проведенні прийому особливих немає. Літня ізоляція найпростіший прийом з використанням ізоляторів будь-якої конструкції. Зимову ізоляцію не слід надмірно спрощувати. Найбільша складність в подоланні традиційних підходів в свідомості бджоляра і придбанні власного досвіду. Хто використовував даний "девайс" ?. Мене періодично відвідує думка розташувати його між рамок, не псуючи рамок і обмежувати червління маток восени.
Відповісти