Зимівля бджолосімей в умовах Західної України

Загальні питання по сезонних роботах
Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 5 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Всі повідомлення датовані 28 лютого 2018 року є практично перенесені за минулі роки аж до 6-ї сторінки, де вказано про закінчення перенесення. Вибирав найбільш інформативні. :hi:
Від 13 Січень 201

Умови зимівлі відрізняються не тільки по регіонах України, але і в сусідніх районах можуть бути досить відмінні. Дискусія щодо способів зимівлі триває постійно як на інтернет-форумах, так і при зустрічах пасічників. Це не дивно, тому що зимівля є одним з найважчих і найважливіших етапів. Від ходу і результатів зимівлі в значній мірі залежить активний сезон, а значить і результат праці бджіл і пасічника.
Отож! Чи існує спосіб ідеальної зимівлі? В різних джерелах і від різних людей спостерігається спільні умови цього - достатньо ЯКІСНОГО корму, хороша вентиляція(відсутність накопичення вологи) і умови, що забезпечують найменшу активність та витрати тепла клубом. Якщо суперечки щодо кормів зводяться переважно до перепалок тих, хто в зиму згодовує цукровий сироп і тих, хто зимує на чистому меді, то решта чинників в різних пасічників дуже різноманітні і часто взагалі протилежні. При чому всі опоненти отримують від своїх способів досить позитивний результат зимівлі, при цьому хаючи всі інші способи, як неприпустимі, або взагалі вкрай шкідливі. Ще важливою умовою є біологічний вік зимових бджіл, але в цьому розбіжностей практично не спостерігається.
Отож, хотілося б почути в кого які нюанси зимівлі цікавлять і продовжити дискусію, щоб КОЖЕН ДЛЯ СЕБЕ ЗНАЙШОВ ІСТИНУ. Взагалі-то кажуть, що істина одна, але я більше схильний до думки Екзюпері - "Істина для людини те, що її робить людиною."
Хоч цей форум задуманий як регіональний, для західних теренів, проте ніяких обмежень щодо висловлювання своєї КОНСТРУКТИВНОЇ думки в нас нема. :hi:
Тож дозволю собі намітити етапи обговорення:
1 - Піготовка до зимівлі: формування гнізда, загодівля(забезпечення кормами), обробка від кліща.
2 - Остання осіння ревізія: первірка кормів, остаточне формування гнізда, об'єднання(при потребі) сімей, тощо.
3 - Контроль зимівлі: перегляд, прослуховування, повне ігнорування контролю.
4 - Зимове втручання в вулик: чи треба, чи шкідливо, які можуть бути причини, що робити, як приготувати зимову підгодівлю...
Ну якось так.
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Юрій писав:Без сумніву, хороша тема для обговорення.
Мої бджоли зимують на змішаних кормах; трохи залишаю, або підставляю їм меду, але більше цукру Радехівського. Чому Радехівського, бо навіть вся наша і польська фармакологія стараються закуповувати якісний радехівський цукор.
Я сторонник вільної зимівлі, тобто суттєво гнізда не звужую. Зауважив, що таким чином у вулику менше вологи
Мої бджоли трохи в іншому регіоні, проте мої спроби залишити їм більше меду на зимівлю завжди приносять негативні наслідки. Найкращій варіант(для мене), коли зверху рамок смужка меду(1/5 - 1/4), а низ занесений цукровим сиропом. При тому поганий результат дає пізня загодівля, коли сироп не доперероблений, або не запечатаний і взимку закисає, або кристалізується. Гнізда я навпаки стараюся трохи стиснути, щоб на крайніх рамках не було тієї жмені бджіл, яка в мороз завжди осипається. При цьому маломедних рамок в середині не залишаю, тільки такі, що мають порожні стільники в долоню внизу спереду для клубу. Недавно читав про зимівлю, то автор писав, що зовнішню сторону рамки восени розпечатує, щоб бджоли з неї перенесли все в гніздо і там не сідали... Не знаю наскільки це практично, але цікавою можна спробувати наступного рокуна однфй сімейці. Цукор мені Радехівський везти далеко на Тернопільщину. Беру в фермерів який мають. Додаю відвару трав(полин і тисячолисник почергово) і з цукром практично проблем ніколи не виникало.
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Важлива тема, яка викликає постійні суперечки між пасічниками, це формування гнізда в зиму. Цікаво взнати як хто в нашій місцевості укомплектовує гніздо для зимового клубу. В мене два основних типи вуликів: корпусні на рамку 145(10 рамок) і лежаки на 20-24 рамки. З корпусними, які в мене останніх 5 років, все зрозуміло - 3 корпуси в зиму(нижній порожній) з глухим верхом і сітчастим дном. За 4 роки такої зимівлі не помітив, щоб бджоли гірше зимували, ніж в утеплених лежаках.:dkn В лежаках, в перші роки(ця зимівля буде 10-ю), клуб розміщував між утепленими заставними, зверху по стелинах клав утеплення з січеної соломи так, щоб воно опускалося і по краях(або з одного краю, якщо стінка лежака утеплена), льотки: верхній(круглий) відкритий повністю, нижній закритий. Переважно на весну без надмірної вологості не обходилося. Що помітив взимку - при посиленні морозу, над гніздом завжди утворювалася паморозь(вологе повітря з клубу виходило через верх), а при відлизі та вся вода текла в вулик, стельові, утеплення, стінки і дно вулика були мокрими і часто при потеплінні утворювалася плісінь, особливо на дні і стінках. десь через 4-5 зим, коли вже почав зимувати з корпусними(глухий верх, поністю відкритий низ), помітив що в них вологи навесну набагато менше. Послухавши мудрих людей, проаналізувавши те що бачи в себе, перейшов до наступного способу комплектування гнізда в лежаках: гніздо зтиснуте на повномедні рамки, по рамках поліетилен завернутий вниз за заставну, заставні з проміжком внизу(підрамочне в мене від 30 і до 90 мм, але заставні переробив практично всі на 20-30 см нижче рамки), потім стельові дошки(не можу я без них в лежаках), верхнє утеплення по різному - або завернуте до низу, або ні, якщо заставна утеплена пінопластом. Льотки відкриті всі повністю, хіба захищені від мишей, а простір за заставною повністю порожній від рамок і хороша вентиляція в дашку. Получається той же "купол", як і в корпусних, але вставлений в лежак і замість сіти в дні, свобідний вихід вологого повітря за межі гнізда. Я не сильний в термодинаміці і обгрунтувати це все не зможу, проте зимівля в лежаках стала набагато сухішою. Крім того, плівка по рамках дає можливість взимку безболісно побачити положення і стан клубу, при потребі дуже зручно покласти під плівку пакет з медовим тістом, а на весняний розвиток, конденсат на плівці являється додатковим джерелом води. Ще мушу зауважити, що в нас(в Тустоголовах і поблизу) унікальні кліматичні умови, зумовлені висотою над рівнем моря в районі 300 м, зокрема моя пасіка по топографічних картам стоїть на висоті десь 350 м н.р.м. Для наглядності скажу, що вегетація ранніх рослин в Тустоголовах починається тижнів на 2 пізніше, ніж біля Львова, та навіть в с. Плугів(12 км). Ночі і влітку бувають досить прохолодними, а мороз завжди на 3-5 гр. нижче. Та і снігу більше і лежить довше.
Мені цікаво почути як в інших пасічників і в інших вуликах стоїть питання "боротьби" з вогкістю і її наслідками... :hi:
dust
Активний користувач
Місце перебування: м.Чернівці
Кількість бджолосімей: 150
З бджолами з: 0- 0-1988

Повідомлення dust »

Петрович писав:dust, у Вас пасіка в 100 лежаків! Це взагалі-то рідкість, щоб хтось мав таку кількість сімей в лежаках, тому це в мене викликає інтерес, бо зрозуміло, що Ваш досвід не може не цікавити. В мене зараз 14 заселених лежаки... Як Ви формуєте сім'ї в лежаках? Цікаво все: розміщення гнізда відносно льотків, які у Вас льотки і як розміщені, їх стан під чаз зимівлі(відкриті.закриті), яка є вентиляція окрім льотків, яким чином укомплектоване гніздо(утеплення, заставні) і весь вулик поза гніздом.
Уточню - в мене пасіка 60 лежаків - є 16-рамкові одностінні, є 20-рамкові утеплені колгоспні, я їх поділив перегородкою, є двосімейні утеплені на 32 в 28 рамок ( це спадщина ) і вони мені дуже подобаються, і т.д.А є ще кілька українців, які дають мені основний мед, є 12-рамкові з надставками, які останнім часом не використовую, бо дуже слабі взятки. В основному мої лежаки,та й усі решту, мають нижні льотки, в колгоспних верхні льотки позабивав. Тільки в 4 вуликах в мене відкриті верхні і нижні льотки.Про ці вулики можна довго розказувати. бо вони особливі - них, практично, бджоли не рояться. Щоб мати хороші маточники,в них маток міняю через рік, і дочки їх так само себе проявляють. Грішу на те, що ці вулики стоять на "особливих" місцях, а є в мене на пасіці 2-3 місця де щороку навесні пропадає матка (два роки підряд), або сім"ї слабо розвиваються. В мене пасіка пакетного напрямку і відповідно йде підготовка до зими. В основному сім"ї йдуть в зиму на 4-6 рамках, розміщених навпроти льотка. У всіх вуликах підрамковий простір складає 2 см. Всі сім"ї обмежені заставними дошками простими, або утепленими гофрованим картоном, які не доходять до дна на 1 см. Зверху на стельових дощечках круглорічно знаходяться куфайки і ватні штани, які заправляю повз заставні дошки в перші теплі дні лютого, попередньо ще в цей час застелюю газетами. Особливої вентиляції не використовую, тільки в обоз бокових стінках дашка є пропили, або засітковані дірки на 25 мм П/е плівки теж не використовую, хоча цього року хочу попробувати. Льотки закриті до 2-3 см. Отже в зиму я особливо не утеплюю, а тільки в перші теплі дні лютого. Хочу підкреслити, що при виготовленні дашків до вуликів допустив непоправну помилку - на дощини поклав гофрокартон. потім п/е плівку, а потім ал.бляху - плівки в ніякому разу не можна класти, бо коли матка починає червити, під дашком все мокро. Сильні племінні сім"ї зимують на 9-11 рамках. Їх особливо навіть не утеплюю, тільки обмежую заставними дошками. Мені не треба щоб вони швидко розвивались.
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

dust, 29 грудня 2014 писав:в колгоспних верхні льотки позабивав
А яка причина? Це зв'язано з зимівлею? Я по своїх лежаках бачу, що бджоли в основному через верхній льоток літають(вони в мене всі круглі).
dust, =dust, 29 грудня 2014 писав:В мене пасіка пакетного напрямку і відповідно йде підготовка до зими. В основному сім"ї йдуть в зиму на 4-6 рамках, розміщених навпроти льотка.
Я так зрозумів, що майбутні пакети Ви формуєте ще влітку і пускаєте в зиму? Зимують такі по дві, чи самостійно? В Вас напевно зими таки м'якші ніж в нас.
А плівку спробуйте, має сподобатися. Взимку з нею зручно слідкувати де клуб, а при потребі класти медове тісто набагато зручніше підсовуючи під плівку, ніж відкривати стелини. Навесні, коли з'являється розплід, на плівці утворюється конденсат, який бджолам зменшує роботу по приносу води в вулик.
Ще одне. Ви кажете, що утеплюєте в перші теплі дні лютого. Це таякби після першого обльоту, чи в будь-якому випадку? Я теж на зиму не утеплюю особливо, а от коли утеплити навесні завжди сумніваюсь. В останні роки в нас обльоту скоріше кінця березня не було, але розплід в багатьох сім'ях з'являється ще в лютому. Отут і дилема. З одного боку варто їх закутати, бо розплід, але це стимулює збільшення червління, а в березні ще бувають неслабі морози, та і без обльоту зайва активність бджіл може привести до опоношення... От і чухаю потилицю кожного року. Нє щоб один раз поекспериментувати на декількох сім'ях. :)
dust
Активний користувач

Повідомлення dust »

dust писав:в колгоспних верхні льотки позабивав
А яка причина?
Мені не подобається, що біля верхнього льотка рамки зимового клуба майже до половини порожні. Для сильної сім"ї ще нічого- вона завжди чіпляється за мед, а ось слабша сімейка може й загинути, не добравшись до меду. В українцях з нижнім льотком простіше - бджоли формують клуб знизу рамок, завжди зачеплені за мед, і рухаються вверх.
пакети Ви формуєте ще влітку і пускаєте в зиму?
Пакети я формую зразу як продав, бо зразу роздаю або матки або маточники- по ситуації, і віддаю перевагу, щоб сім"ї були по дві.Це краще, бо буває що пропадає матка, і є можливість об"єднати.А якщо з матками все добре, то сім"Ї добре себе обігрівають.
Щодо утеплення в лютому - в нас в кінці січня і до 10 лютого практично кожного року є теплі безвітряні дні, я перевіряю розмцщення клуба,візуально наявність кормів. Рамок не чіпаю, не розсуваю. Я формую їх восени. Якщо є рамка за яку бджоли не зачепились, то її забираю з гнізда. І на цей час я готую канді, якщо бачу що треба дати, то даю.Ось тут вже старанно укутую газетами, подушками солом"яними, ватними, куфайками, ватованцями,китайським сентипоном, що є підходяще. А всім підряд даю канді вже після обльоту.
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Skif, 17 Січень 2015 писав:Після цьогорічної важкої зимівлі, задався кількома питаннями. В мене збір гнізд проходить у 20 числах серпня, закормлення до 15 вересня, далі пластини, а у жовтні - злети сімей. Бачу що все це роблю запізно і малоефективно (як мінімум вводитиму біпін з наступного року). В УП №1 за 2015 читаю рекомендації одного посічника про формування гнізд вже до 5 серпня і обробку пластинами до 5 вересня. Але у наших краях бувають роки що у серпні може з'явитись падевий мед, то ж як бути?
Хочу почути думки саме західняків про терміни формування гнізд і противаротозну обробку.
Щодо Вашого питання, то очевидно, що в кожного свої умови. Але, на мою думку, Ви запізно ставите пластини. Хіба у вас в вересні є якийсь взяток? Чи Ви не ставите, поки не загодуєте? В нас(в Тустоголовах) бджоли вже в кінці липня(точніше вже в третій декаді) проявляють свою підготовку до зими - зменшуються площа розплоду на рамках, перестають тягнути вощину, виганяють трутнів і таке інше. В принципі, десь так з того часу я і починаю сформовувати зимове гніздо, себто пильную, щоб в гнізді стояли якісні стільники, з розрахунком 10-12 на сім'ю. В той же час рекомендують проводити профілактичні заходи проти кліща з допомогою ефірних масел - мята, чебрець, лаванда... Себто їх настоянки, в яких змочена вата, ставити зверху рамок, а на низ промащений папір.Або той же сушений хрін в димарі... В цей час якраз народжується кліщ, який наплодить зимову генерацію. Я такого ще не робив, проте тогорічна практика показала, що то треба робити. Далі в серпні в нас буває пізня гречка(у вас напевно золотушник). Це вагомий придаток до медозбору, але і певна перепона до нормальної підготовки в зиму. Тож в серпні головна задача - це наростити силу сімей в зиму, бо (по теорії) саме з 1-го серпня закладається розплід зимової генерації бджіл, в яких організм дещо досконаліший для зимівлі, як відомо. Пластини, ми ставимо відразу після останньої відкачки. Зазвичай це 1 -10 серпня, а при наявності пізньої гречки, десь після 20-го серпня. В кінці вересня, як на мене, це вже надто пізно. Одночасно з встановленням пластин, починається загодівля сиропом. Якщо це початок серпня, то невеликими дозами, а в кінці серпня - по максимуму. Пластини стоять не більше 4-х тижнів. При тривалому триманні пластин, дія речовини послаблюється і виводиться популяція кліща, в якій виробляється імунітет до власне тієї речовини. Далі, в вересні ще іде догодівля, контроль, тощо. В жовтні осіння ревізія, оцінка кількості корму і сили сімей. В кінці жовтня - листопаді(по погоді), при потребі об'єднання слабачків і контрольна обробка біпіном - це коли вже бджоли в клубі і практично розплоду вже нема. Мене завжди дивує, коли обробляють біпіном в активний період і коли матка ще червить. Проте кожному своє.
Якось так, але бувають і нюанси, які вносять корективи - це Ви знаєте... :) :hi:
dust
Активний користувач

Повідомлення dust »

Кожен пасічник має свої специфічні умови пасічникування. Ось в мене усякий взяток, включаючи й падевий, закінчується в кінці липня, а минулого року - в кінці червня. В кінці липня я формую гнізда - якщо є мед, то його відкачую, забираю недобудовані,білі рамки і розставляю пластини від кліща. Перевірено,якщо не обробити бджоли в кінці липня на початку серпня - можуть бути зльоти бджіл. Загодівлю починаю з 15-20 серпня, а до цього часу даю стимулюючу підгодівлю.
2014 рік мені підтвердив правильність моїх дій. Вже в кінці червня в нас ніякого взятку не було, підкормку почав давати з 10 липня, бо у вуликах було сухо, на бджолах багато кліща, українські пластини , які поставив у серпні, неефективні - результат - декілька відводків дуже ослабли, прийщлось об"єднувати, а зльотів не було.
Якщо в серпні є взяток, то добре обробити сім"ї в липні мурашиною кислотою (звісно якщо нема сильної спеки) або спиртом з лавандовою олією хоча б один раз. А в вересні можна класти пластини, або біпіном обробляти
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

skif, 19 січня 2015 писав:
Mapet писав:Пластини, ми ставимо відразу після останньої відкачки
о тут, я помилявся, бо чомусь їх ставив тільки після загодівлі :dkn
Mapet писав:Далі в серпні в нас буває пізня гречка(у вас напевно золотушник)
нема ні одного ні другого. Проте, наскільки я розумію близькість до хвойних лісів спричиняє падь. Ось такі дані (кількість сімей коливалась від 3 до 6:
2009 - 58 л меду (з них 33 л відкачано в кінці серпня 20-25)
2010 - 25 (16)
2011 - 57 (17)
2012 - 76 (36)
2013 - 65 (>50)
2014 - 26 (26)
Бувало що на початку серпня пусті наставки заносять за два-три тижні. Відповідно викачувати швидше молодий і без того рідкий падевий мед на початку місяця недоцільно. О так і "пасічникую", зношуючи сім'ї пізньої підгодівлею і виводячи колонії кліща.
А цей рік вже собі так і планую. Маю ще пластити ФлуметРій і АпіФлу. Після першого облету їх поставлю. Літом хрін і можливо ваші поради з ефірними маслами, осенню пластини і обов'язково біпін.
Схоже, що і межі останнього відкачування буду трохи стискати, хоча б до 12-15 серпня.
Дякую за об'ємну і потрібну відповідь :hi:
Сява 19 січня, 2015 писав:В останні роки у такий час тільки розпочинаю загодовувати
Можливо кліматичні умови різні, але в нас така пізня загодівля може привести до того, що бджоли залишаться без корму на зиму, або зноситися на переробці(хіба що Ви інвертом годуєте). Я взагалі думаю над тим, якби мені сім'ї-помічниці і резервні відводки в липні запускати на заготівлю кормів в зиму для всієї пасіки. Ще така пізня загодівля, на мою думку, сприяє тривалому червлінню маток восени, що не є дуже добре.
skif 19 січня, 2015 писав: Маю ще пластити ФлуметРій і АпіФлу.
Не хочу, щоб то звучало як антиреклама, але чомусь всякі "екзотичні" назви в мене асоціюють з "злетом" бджіл із-за кліща. Для мене куди мелозвучніше(в плані що перевірено) Варотом, Варостоп, Апізан... :dkn
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

dust 07 Жовтень 2015 писав:В цьому році бджолу два рази обстріляв парами щавельної к-ти на початку серпня - кліща не бачив на дні вулика після обробки, ні зараз не бачу на бджолах.
Був на зібранні Тернопільської асоціації наприкінці вересня, якраз там зачепили тему обробки від кліща і його відсутності. Один поважний пасічник минулого року не бачив кліща і навесні недорахувався багатьох сімей. Потім в приватній розмові більшість схилялася до висновку, що відсутність кліща при обробці повинна викликати занепокоїння, а не заспокоєння(я не конче Вас маю на увазі). Не реально, щоб взагалі не було кліща. Я для експерименту ставив смужки Еко-плюс на ефірних маслах, виробництво "Скіф" і то на другий день вже осипалося десь з десяток кліщів(під сітчасте дно ставив бляху намащену олією), правда потім після Апіваролю посипались як стиглі грушки і рахунок пішов на сотні. Якби нічого не сипалося, то певно б застосовував метод Гайдара - з різних рамок 50-100 бджіл запарювати в окропі. Трохи варварство, особливо для осені, але ж припускати, що ВЗАГАЛІ нема кліща трохи легковажно - може ВЗАГАЛІ не спрацювати обробка - це більше ймовірно. Я ТАК думаю. :hi:
Відповісти