Зимівля бджолосімей в умовах Західної України

Загальні питання по сезонних роботах
Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 46 разів
Подякували: 57 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 28 лютого 2018, 10:04

Ігнатович писав:
Петрович 30 січня 2016 писав:розплід забрав, пересадив на медові
Ви думаєте це щось змінить за такої теплої погоди? Матка перестане червити? Чи цей захід "обнуляє" появу черви? Запитання актуальне -в лежаках потолочини ще не теплі, але уже думаю утепляти+плівка зверху по рамках (можливо і корм підкинути)
Чесно скажу - не знаю! Я такого ще ніколи не робив. Просто підгодовувати тих хто червить від січня, то марна справа. Була в мене одна така декілька років тому, коли і морози були не слабі, - перезимували, але ослабли і матка перестала червити до кінця березня... Тепер я просто ЩОСЬ робив, що спало на думку і за наявності засобів(повномедних(і не дуже) рамок. Не було б рамок, напевно б давав медове тісто. Ще надіюся, що пересадка на холодні(навмисне не прогрівав) рамки щось дасть, але то не факт. В листопаді пересаджував сім'ю-трутівку, яка червили горбатим, точніше досаджував до відводка, то заспокоїлися, але то зовсім інша ситуація, звичайно... Побачимо.
олександрович писав:Прочитав я як ви зимуєте в лежаках і поняв де собака зарита.У вас вищий підрамковий простір
Ну так! Це одна з обов'язкових умов при сітчастому дні і ДУЖЕ бажана взагалі для плівки. В колеги корпусні з підрамочеим 20 мм, то проблем з вологою більше. В корпусних ставлять надставку на 145 і потім формують гніздо з 300-их рамок, а з "українцями" трохи важче, але теж десь читав, що роблять вставки для підняття рамок...

Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 28 лютого 2018, 10:06

олександрович писав:Мене цікавлять рогаті..Де зимують на дворі, чи в зимовнику , як з боків утепляєте,ставите на зиму по одному чи по паро штук,яка товщина стінок?
В мене стінка 25 мм, в дашку пінопласт, зимую на дворі, нічим не утеплюю, максимум можу збоків гнізда поставити утеплені заставні, але і без них зимують нормально. Сітчасте дно відкрите від травня до березня - перекриваю тільки після обльоту на весняний розвиток.
олександрович писав:Доброго дня.Хлопці підкажіть може хто робив плечики, щоб з української рамки зробити дадана .
Я в знайомого закручував фосфатовані(чорні) саморізи зверху і знизу боковини. Тоді плечико стирчить і стельові не поставиш. Але у Вас їх і нема, тож піде.

Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 28 лютого 2018, 10:15

Олександрович 10 Лютий 2016 писав:Я вчора теж дивився 2 сімї корму немає сиділи під верхніми планками в одній на долоню розплоду печатного в другій трошки відкритого розплоду,але меду зовсім мало, може та як кажете тепла зима і матка довго червила бо з осені ж загодував, трохи меду залишив а остальне цукровий сироп по 8- 10 л дав.Саме найгірше що нічого не бачу ,відкриєш вулика а там ці планочки ,кажуть тепло тримають.Треба срочно переходити на пльонку або на крайняк на холстики. Щоб не було як тантої зими, сім*я загинула з голоду.Слухав слухав а сім*я пропала, шкода я забути не можу ,в зиму пішли на 8 рамках я правда думав що виною все вулик не утеплений,зїли багато корму,але ви кажете що у вас стінки 25 мм і не треба дуже утепляти.В мене в цьому вулику стінка з дошки 50,сирості павда не було ,один бджоляр каже зроби з дошки 50 і не треба утепляти.Ну я і зробив з 50 сосняки тяжкий трохи получився.
Про утеплення вуликів... Якщо казати про зимівлю, то є різниця між вулицею і стебником. Між утепленими і неутепленими різниця не значна і проявляється лише навесні, коли з'являється розплід - головне щоб не було протягів. При зимівлі температура повітря у вулику(будь-якому) від зовнішньоє буде відрізнятися на декілька градусів в сильні морози, бо бджоли повітря у вулику не гріють, а лише виділяють незначне тепло(наприклад, як людина в холодному приміщені). Вони збираються в клуб і оболонка клубу виконує роль одягу, себто утримує тепло всередині клубу, випускаючи відпрацьоване повітря і вологу. Дехто закупорює вулики, щоб бджолам було тепліше. Але свіже повітря їм потрібне ще більше ніж тепло, яким вони себе забезпечать при наявності якісного корму. Власне що при теперішніх теплих осенях утеплення може зіграти проти бджіл, створюючи комфортні умови для тривалого червління матки. Ну якось так...
Мушу наголосити, що все мною сказане є лише моя думка і мої висновки відносно моїх умов, тож прошу це все не розглядати як прописну істину. Ви можете вислухати всіх, але висновки і методу маєте "народити" для себе самі. :hi:
ПС. Один знайомий пасічник на зиму рогаті вулики обгортає куском фольгоізолу, який навесні знімає і зберігає до наступної зими. В цьому є зміст, щоб захистити вулики від вітру(в нього пасіка відкрита вітрам), бо навіть при хорошій підгонці корпусів і прополісуванню якісь шпаринки таки знайдуться між корпусами.

dust
Активний користувач
Місце перебування: м.Чернівці
Кількість бджолосімей: 150
З бджолами з: 0- 0-1988
Дякував (ла): 9 разів
Подякували: 14 разів

Повідомлення dust » 28 лютого 2018, 10:21

Skif 06 Січень 2017 писав:Хлопці, порадьте будь ласка з вибором майбутнього вулика.
Зараз у мене 10 вуликів (слов'яни). Нарешті "дозрів" до зміни вуликів (хочу почати весною з 3-4). Вагаюсь між "українцем" та даданом. З даданом на перспективу можна зайнятися пакетами (не знаю чи замовляють пакети на "українця"), українець простіший наскільки розумію в роботі і кращий в наші умови. І ще не знаю робити утеплений - 25+"отеплення"+20-25 чи на 40 см доска неотеплений?
Питання дуже неоднозначне.Бо невідомо до якої межі Ви хочете розширятись - якщо до десятка двох вуликів, то це одне. Для практики можна і поекспериментувати з вуликами і рамками, хоч з двома розмірами рамок вже буде морока, що теж буде залежати від вільного часу для заняття бджолами. А пакети починаються від 50 шт.,бо якщо до 50 - це лотерея. На українських рамках пакети питають дуже рідко і мало до 10 шт.
Щодо утеплення, то утеплений однозначно кращий ніж з одної дошки - це для стаціонару.І , важливо, чим утеплювати - пінопласт, або органіка. Я схиляюсь до органіки - солома, дрібне сіно (волосінка), навіть гофрокартон, бо вони "дихають" Якщо кочувати - треба зразу робити багатокорпусні, і чим легші тим краще.
Все у Ваших руках, і Вам приймати рішення.

dust
Активний користувач

Повідомлення dust » 28 лютого 2018, 10:23

Skif писав:про матки, свого часу зробив такий ящик на 5 відділень по 5 рамок для запасних маток. Цієї зими зимують там 3 матки на весну. Яким ще чином можна матки собі запасні через зиму протримати - нуклеуси?
Я маю нуклеуси на 4 піврамки українські, то якщо ці рамки повні з кормом, то нормально перезимовують.Але все-таки ближче до весни рекомендував би проконтролювати запас кормів, бо може і нехватати, і треба поповнити. На повних українських рамках відводки можуть й на трьох спокійно зимувати - перевірено.

Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 28 лютого 2018, 10:27

Skif писав:Хлопці, порадьте будь ласка з вибором майбутнього вулика.
Вибір вулика - це процес тривалий і індивідуальний, який залежить не тільки від Ваших умов, але і від ваших методів пасічникування. Як на мене, то якщо напрямок на пакети, а не на мед, то краще таки лежаки-Дадани, по схемі 4+8+8+4 (три діафрагми, крайні закапелки по 4 рамки на теплий занос) і надставка(ки) до нього. Я маю лише один такий(перший мною зроблений вулик), але в його універсальності переконався на всі 100 за 10 років експлуатації. В такому 2 сім'ї і два відводки зимують легко - тут Вам і шикарний розвиток на весну і легко 3 пакети на продаж на травень. Потім не треба шукати якісь нуклеуси, чи додаткові вулики для відводків, чи сімей-помічниць, та і для раннього взятку сформувати медовик в такому не важко. Але це все чисто суб'єктивна думка, звичайно. Вам аналізувати, пробувати і вирішувати.
skif писав:Шальки терезів схились на бік Даданів 12 рамок з двома магазинами на пів рамки отеплені (можна лен давати, є у схованці ще один бунт :blink:) Поки що пасіку планую тримати до 10 вуликів (основна праця у школі).
Цікаво було б почути аргументи, бо я пробував корпусні на 12 - мені не сподобалися, бо для розвитку сім'ї вбік 12 замало, а при розширенні вгору, не дуже вони той "бік" освоюють, хіба при сильному медозборі, який і в нас рідко зустрічається(хіба на ріпаку), а у Вас і того рідше. Я мав на 12, переробив на 10. Щодо одного корпусу на 300 і надставок на 145 - це не практично, як на мене. Тут два варіанти: - якщо у вас ціль мед, то раціональніше всі корпуси на 145, - якщо у Вас ціль пакети, тоді хоча б 2 корпуси на 300. Поясню чому: при весняному розвитку, не обминути підняття розплоду в другий(верхній) корпус. Далі все логічно доповнюється - 145 рамка на пакети не годиться(хіба безстільникові, а це в нас мало практикується наразі), а 1 корпус на 300, навіть якщо там 12 рамок, замалий для нормального весняного розвитку, коли іде стимуляція червлення і розплоду може бути до 10 і більше рамок, щоб не обмежувати роботу матки.
Тепер про утеплення. Я б Вам не радив взагалі з утепленням морочитися. В мене корпусні з 25-ки, зимують на дворі(в двох корпусах на 145, порожній знизу і сітчасте дно на всю площу, верх глухий без піддашків, плівка по рамках і в дашку пінопласт 20 мм), за минулі роки були морози і до -33С, в загальному в утеплених лежаках проблем з зимівлею буває більше: намокає верхнє утеплення, розтоплюється іній при відлизі і на дні стоїть вода, і таке інше. Я раду тому дав - перекрив верх плівкою наглухо, але по любе в корпусних з сітчастим дном ЗАВЖДИ СУХО. Це дуже об'ємна тема і певно найбільш дискусійна, проте врахуйте, що при будь-якому утепленні, температура в вулику лише на пару градусів може відрізнятися від температури на дворі, бо клуб гріє себе і за рахунок оболонки дуже малу частину тепла віддає назовні. Приблизно те саме, коли ми вдягаємо кожуха і знаходимось в неопалюваному приміщенні з відкритим вікном, чи дверима. Закривання льотків погіршує ситуацію, бо клубу кисень потрібний не менше, ніж корм. Ситуацію може радикально змінити лиже стебник, а при зимівлі на дворі якесь додаткове утеплення не відіграє вирішальної ролі, а іноді може і погіршити ситуацію.
Вибачте за довгий текст - прорвало після вихідних! :) Все що я писав - це не гола теорія, я на початках був ярим противником і корпусних вуликів, і плівки зверху в лежаках, але практика і досвід все поставив на свої місця.
Скіф, я б Вам радив від себе таки налаштовуватися на 2 корпуси по 10 рамок, а при хорошому медозборі ставити вже маґазин на 145. Тоді зимувати в одному корпусі з порожнім маґазином знизу, для збільшення підрамочного. В дні льоток на всю ширину і сітка знизу. Сітку перекривати тільки на весняний розвиток(від першого обльоту і до сталого тепла) - я маю листи з пінопласту, обмотані цупким папером(можна скотчем), які просто підставляю знизу, що можна робити за будь-якої погоди. Дно однозначно окреме. :hi:

dust
Активний користувач

Повідомлення dust » 28 лютого 2018, 10:29

Щодо кількості рамок в лежаку для пакетів - відділення на 4 рамки троха замале, але одно таке відділення у вулику може бути.
З моєї точки зору, поділ вулика добре б зробити 4+6+8+6, бо в мене є вулики за схемою 6+6+6+6, то декотрі сім"ї із чотирьох до 1 травня вже входять в ройовий стан, закладаючи маточники, а розширювати вже нема куди. Звичайно, тоді ношу рамки по пасіці.
Тепер про свою практику в 10 та 12-ти рамкових вуликах. В мене теж сильного взятку нема. То в 10-рамочних матка іде червити трута в надставку на 145 , а в 12-рамочному вже не йде. Про постановку другого корпусу як на 10 так і на 12-тирамковий на 300 ставив дуже рідко і в одиничних випадках. Ось такі мої медові і пакетні умови

Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 28 лютого 2018, 10:30

dust писав:То в 10-рамочних матка іде червити трута в надставку на 145 , а в 12-рамочному вже не йде.
Може я щось не так зрозумів, але якщо нема трутневих комірок, то як матка буде сіяти трутом?
Щодо 4+8+8+4 - це зимівля 2-х сімей і двох резервних маток. Перезимувавших маток в закапелках(4 - це об'єм, а зимувати можуть і на 2-3 рамки) використовував як резерв, акцент робив саме на тих 8+8. Себто, якщо ті по 4 нормально перезимували і можуть самостійно розвиватися, то в квітні максимум їх треба переселяти в окремі вулики, з них в травні і можуть получитися повноціння пакети. Що залишилося - 8+8, до травневого медозбору об'єднував, відсадивши одну матку і ставив надставку. Або при гарному розвитку(практично получається 12+12), можна розширити і двома маґазинами окремі сім'ї. Далі є декілька варіантів, в залежності від умов. Мови нема, що 8 рамок до травня(навіть в наших умова - повноцінний обліт буває і на початку квітня) - то вже претенденти на роїння. При відсадці закапелків залишається два по дванадцять. Власне що в нас клімат(саме в Тустоголовах) ближче до Карпат, ніж до Прикарпаття - 350 м над рівнем моря. Ну і певна річ, що у Вас акцент на пакети, тому все може бути кардинально іншим. Я пакетами наразі не займався...

dust
Активний користувач

Повідомлення dust » 28 лютого 2018, 10:30

Я дійсно оцінюю все з точки зору пакетника, бо як продав пакети, то вже нема що робити на пасіці десь до двох тижнів поки матки облетяться. Звичайно що не сидиться без діла, але рамки масово нема кому давати, об"єднувати нема кого, і т.д. і т.п.
А от як не продав пакети, тоді ще простіше - їду в місто і хай рої летять куди хочуть ( жартую), тоді одне місце в милі, дуже "весело".
А на рахунок трутневих комірок - в надставку ставлю рамки з вощиною, або перебудовують на трутові недобудовані рамки. В мене хронічна нехватка суші і воску, тому мало маю рамок на 145.

Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 28 лютого 2018, 10:31

dust писав:А на рахунок трутневих комірок - в надставку ставлю рамки з вощиною, або перебудовують на трутові недобудовані рамки. В мене хронічна нехватка суші і воску, тому мало маю рамок на 145.
Та так. У Вас все інакше. В мене пасіка наразі лише медова(трошки і тільки для себе :) ), то корпусні на 145 рамку самі практичні для цього діла, та і трудозатрати на них значно менші. Лежаки всі переробив під надставки(крім 4-х сімей в лежанці). Практично без надставок меду з лежаків взагалі б мізер брав. Минулі роки використовував роздільні під магазинами, того року приспособився обходитися без роздільних. Рамок в мене по кількості напевно порівну на 300 і на 145. Все ніяк не порахую... :dkn
Буття визначає свідомість... :) :hi:

Відповісти