Корпусні вулики на рамку 145

Традиційний і унікальний - хто що використовує
Відповісти
Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 46 разів
Подякували: 56 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 26 лютого 2018, 13:43

В зв'язку з підвищенною зацікавленностю до таких вуликів і по проханню одного з наших форумчан поділитися конструкцією дна, викладаю по можливості детальну конструкцію таких вуликів, на якій зупинився я. Почав з "рогатих" корпусів на 12 рамок, потім визнав їх дещо непрактичними. Стандартні вулики Паливоди на 8 рамок, але прикинувши, що лежае на 24 рамки - це еквівалент 6-ти таких коропусів, а при деяких обставинах часом потрібно і більше, я зупинився на 10-тирамкових. То того ж в таких, поставивши збоків утеплені заставні(щоб клуб не контактував з холодними стінками), отримуємо гніздо на 8 рамок, чого цілком достатеьо для зимівлі. Карпатка рідко коли в зиму нарощує більше... Ці всі роздуми звичайно ж дуже суб'єктивні відносно моїх умов і моїх навичок, тож про якийсь критерій не йдеться.
Отже! Корпуса безфальцеві, "рогаті", висотою 155 мм. Подетально
Зображення
Потім спробува декілька корпусів безфальцевих і безрогих, на кшталт таких, але чверті вибирав тільки в передній і задній стінці, шириною 25 мм. Тут вже як кому виходить.
Доречі рогаті і безрогі корпуси досить нормально між собою узгоджуються...
Дашок спрощений до мінімуму "чотири дошки", точніше планки, в горизонтальній площині повторюють перетин корпусу. Всередину вставлено пінопласт, знизу підшито фольгоізолом, а верх оцинкованою бляхою так, щоб "роги" верхнього корпусу ховалися під дашок.
Зображення
Найскладнішим елементом виходить дно. Я відмовився від всяких універсальних і багатофункціональних із-за їх складності, тож зробив такий:
ЗображенняСама обв'язка, крім двох пазів під змінне днище, вийшло досить простою
Зображення
А днище з сіти являє собою дві рами з планок 10х25(верхню передню робив шириною 45, вона являється відразу і приліткою), між якими вставлена металева сіта 3х3х0.5. За 3 зими ніяких признаків корозії на сіті не помітив.
Зображення
Первинно було задумано на весняний розвиток замість сіти вставляти глухе днище, проте по ходу задовільнився підставлянням знизу кусок пінопласту, або просто ДВП на всю ширину, але все ж таки краще пінопласт...
Ну і для завершення викладаю деталі рамок для цих вуликів. Я не кочую, тому рамки без розділювачів. Зображення

Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 26 лютого 2018, 13:46

vooiss писав:Зимують на двох корпусах 145-ї рамки? Чи можливо утримувати сім*ї в цих вуликах без зимовника? На скількох корпусах червить матка ?
Зимують в двох корпусах, знизу ще один порожній і сітчасте дно. Матка червить в двох корпусах, якщо Ви про активний період.
jetd писав:Добрий вечір. Читав, що матка не дуже охоче сіє на напіврамку. Чи є сенс робити один корпус на повну рамку (для гнізда та зимівлі)? Або, як варіант, розмістити повну рамку у двох 155-мм ?корпусах
Як мудрі кажуть "Не вірте всьому, що бачите і нічому, що чуєте". Нормально матка червить і в 2-х і в 3-х корпусах, якщо для цього є добра сім'я, хороший взяток і вільні для червленя рамки. Якщо вже думаєте гніздо тримати на 300, а вгорі на 145, то варіант з усіма корпусами на 145-ту краще, як на мене. Але повірте, що в остаточному варіанті весь вулик на 145 рамку набагато практичніший. З різними рамками виникають труднощі при роїнні, весняному розширенні, загодівлі на зиму, формуванні відводків(не системно, даруйте, але що в голову перше прийшло). Пробуйте, в кожного своє бачення, звичайно. :hi:

Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 26 лютого 2018, 16:16

menger писав:Питання:
1. На скількох корпусах зимівля, утеплення протягом зими чи весною
2. Чи дно сітчасте
3. Технологія поступового виведення чорних сотів з гнізда корпусом
4. Протиройові заходи, чи робите відводки на стару матку, чи робите медовики
5. Якими методами відбудовуєте вощину
2. Дно сітчасте круглий рік, за винятком весняного розвитку(від першої ревізії і до травневого тепла) - тоді перекриваю знизу пінопластом загорнутим в папір, чи скотч.
1. Зимують в двох корпусах, третій порожній стоїть знизу для утворення буферної зони.
3. Темніші рамки з гнізда виношу на протязі всього сезону, при взятку гнізда розширяю тільки вощиною. В залежності від того як є змога їх дати на просушку, чи потрібно під мед, відбираю їх на перетопку або восени, або ж навесні після згодовування залишків меду. З моїм графіком і певним дифіцитом рамок після розширення пасіки і відбраковки старих, горбатих і нестандартних, не вдається мені на 100 відсотків замінювати суш на світлу. Але замовив собі ще по 100 рамок гніздових і магазинних, то тепер буде легше.
4. Протиройові методи - це ціла книга може бути, тому тут написати не реально про все. Основні - протиройові відводки, вчасне розширення гнізда, метод Демарі(є "модифікації і для лежаків"), все залежить від обставин роїння, сімей, погоди і ще багатьох чинників. Відводки на стару матку роблю, медовики при нагоді теж, але навмисне такою ціллю не задавався із-за браку часу. Проте коли получалося, то результат приносить задоволення.
5. Ну тут однозначно! Вощину в мене відбудовують бджоли. :biggrin:
Щодо того куди я її ставлю? Якраз в цю неділю про це говорив Олег Коцюмбас, я приблизно роблю як і він. На весні другою біля медопергової(перед розплодом), влітку по різному: і в кінці гнізда(в лежаку), і в перемішку між розплодом(як боротьбу з роїнням), а при хорошому медозборі в корпусних і в медові корпуси(чи в надставки в лежаках). Можна в перемішку з відбудованими, тоді рівніше тягнуть. Коли освоював нові вулики, то цілими корпусами вощини і розширював, хіба пару рамочок критого розплоду туди піднімав іноді, якщо була така змога.

Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 10 січня 2020, 14:00

Практика показала, що варто прийти на пасіці до якогось стандарту, як з рамками, так і з вуликами. Я для себе такий отримав після впровадження "рогатих" вуликів на рамку 435х145. Це спочатку були по прототипу корпусів Лецина-Паливоди, тільки те що на 10 рамок з дошки 25 мм, себто зовнішні розміри 425х500. Під них зробив дашок-примітив і сітчасте дно з льотком на всю ширину з чотирьох брусків. Згодом відмовився від "рогів" і відповідно від виступів для них - пасіка стаціонарна і абсолютно того не потребує. Потім зробив 5 корпусів на 10 гніздових рамок з брусків і ДВП, зовні обложені звичайним пінопластом. Це такі собі робочі крпуси для проміжкових робіт: посадка роя, відводок сім'ї-помічниці, виправлення трутівок, тощо. Розміри підігнав під свій "стандарт", себто зовні - 425х500. Це дало можливість використовувати однотипні денця і дашки, підставляти/надставляти всі існуючя корпуси один на другий в будь-якій комбінації. Насправді це дуже практично і економить як час, так і кошти, крім того дає можливість створювати будь-яку комбінацію при певних роботах, таких як розширення сім'ї, відводка, виправлення трутівки, протиройових заходах і ще низка всякого... А позаминулого року я дійшов до того, що замовлені мною корпуси прийшли частково в непридатність, а знайти НОРМАЛЬНОГО столяра і деревину я так і не зміг(часу робити вулики самому в мене просто нема), я псіханув і в два етапи придбав собі по 12 корпусів на 145 рамку з ППУ, причому від двох різних виробників. Спочатку трохи попрацювавши наждачкою я адаптував корпуси ППУ різних виробників - легко. Дашки і денця робив сам з рейок, а в кінці ще й всі свої попередні корпуси(окрім 5-ти "технічних" на гнідову рамку), денця і дашки переробив під загальний "стандарт". Себто денця, дашки, корпуси дерев'яні і ППУ абсолютно нормально стикуються між собою в будь-якій комбінації. І вже другий рік я насолоджуюся цим! Наприклад раціонально використовуючи корпуси ППУ я в зиму в двох таких пускаю сім'ю, а вниз, як буферний, ставлю дерев'яний. Ще при загодівлі зверху теж ставлю дерев'яний, використовуючи його як годівничку, а до холодів цей же корпус виступає в ролі холодно верху, щоб матки менше червили, а клуб сів внизу, а не заперся до теплого дашка. Цього року це дуже добре спрацювало... Рамки 435х300 і 435х145 вважаю одним стандартом - в два корпуси на 145(висота без фальців 155) рамка на 300 стає як треба.

Відповісти