Конструктивні особливості вуликів

Вимоги, конструкції, корисні дрібниці
Відповісти
Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 46 разів
Подякували: 51 раз
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 24 січня 2018, 19:24

Який вулик краще така ж нескінченна дискусія як і який мед кращий. По собі скажу, що моя думка мінялася по мірі набуття досвіду і зміни умов пасічникування. Про ВСІ конструкції вуликів в одному повідомлені не напишеш, тож постараюся викласти основні положення в побудові тих типів вуликів, з якими мав справу. Як на мене, то основою вулика являється рамка. Найбільш розповсюдженими в Україні є 4 види рамок. Ще, окрім особливих конструкцій типу альпійсьго, вулика Левицького, тощо, часом зустрічаються самобутні рамки в плані "щосамсобіпанпридумав", проте їх розміри незначно відрізняються від загальноприйнятих стандартів, хіба в вулик не влазять, чи злітають з фальців. :)
Отже найвживаніші рамки(ширина*висота без плечиків) і їх застосування:
1 - "вузько-висока" рамка - 300*435 - лежак український
2 - Дадана-Блатта         - 435*300 - лежак, "дадан", 2-хкорпусні з надставками...
3 - Лангстрота-Рута       - 435*230 - Багатокорпусні Рута
4 - магазинна/надставкова - 435*145 - надставки, багатокорпусні на надставкову рамку.
Про інші рамки і вулики краще хай пише той, хто в них тямить. Я працюю лише з 2-м і 4-м типом рамок.
При побудові вуликів в першу чергу треба дотримуватися бджолинного простору і необхідного об'єму. Окрім цього забезпечення доступу повітря, виходу вологи, запобіганню протягової вентиляції, тощо. Далі все залежить від вашої фантазії, наявності коштів, чи матеріалу та інструментів, якщо вас не влаштовують стандартні креслення, чи є бажання поекспериментувати.
Бджолинний простір вважається 4-9 мм - це вертикальний проміжок міх деталями вулика(окрім відстані між стільниками), з яким бджоли "нічого не роблять". Себто: проміжки менше 4 мм вони прополісують, більші 9 мм забудовують стільниками. За середнє значення взято 7,5 мм, значить глубина вулика(між передньою і задньою стінками) з рамками типу 2-4 становить 435+2*7,5=450 мм.
Об'єм залежить від місцевих умов, проте мінімальним я рахую 20-24 рамки Дадана. Далі - скільки занесуть і перероблять, поки пасічник встигне відкачати.
Ширина вулика(чи корпуса) залежить від кількості рамок. За основу беремо наступні прийняті розміри: товщина бруска рамки - 25мм, відстань між осями сусідніх рамок - 37,5мм(відстань між стільниками тоді буде 12,5 мм). Отже для корпуса на 10 рамок ширина має бути 375 мм. Дехто ще дає припуск 10 мм, але я того не роблю.
Окрім всього сказаного ще треба врахувати:
- відстань в 10 мм між верхніми і нижніми рамками в корпусних вуликах, чи в лежаках з надставкою("маґазином")
- надрамковий простір 5-10 мм - відстань між верхнім бруском верхнього корпусу і дашком(стельовими дошками, тощо). Тут також різні думки і варіанти.
- Підрамковий простір - між нижніми рамками і дном - книжковий розмір 20 мм, якого дотримуються здебільшого промисловики, щоб не будували язики. Я роблю 50-60 мм. (Позбутися язиків можна вчасним розширенням гнізда, не вдасться, то маю гарний чистий віск.)
Ледь не забув про льотки - вони є нижні і верхні різних розмірів, на теплий занос(бджоли заходять поперек рамок) і на холодний занос(відповідно вздовж).
   Згідно всього вище сказаного, варіантів конструкцій вуликів може бути безліч(чорний верх - білий низ...). Здебільшого це залежить від способу пасічникування, кліматичних умов(в меншій мірі), фізичних можливостей і фантазії пасічника. Наприклад: - лежаки на 16 рамок Дадана(чи 20-24) з надставкою на рамку 435*145(на 10 - 16 рамок); лежаки "українські" з надставками на пів своєї рамки, або 435*145, розміщеними поперек гніздових... Про варіанти корпусних і перелічувати страшно.  Єдинне що зауважу, то нижні корпуси з глухим(нез'ємним) дном взагалі не варті уваги. Для промислового бджільництва самими практичними вважаються корпусні Лангстротта-Рута, на 10 рамок 435*230, а з недавнього часу - ще й корпусні "рогаті" Паливоди-Лецина на 8 рамок 435*145 і їх модифікації - "безрогі" фальцеві і безфальцеві, та їх варіанти на 10 рамок.
Я за 13 років пройшов еволюцію безмежної відданості батьковим лежакам і до розуміння беззаперечної практичності і продуктивності корпусних на рамку 435*145. При чому розуміння останнього прийшло десь на 4-5 рік, а решта 8-9 років то було підтвердження. Лежаки мають право на існування, але лише з надставками, інакше то є втрата меду. Проте таке переобладнання лежака - це наближення його до корпусного, а враховуючи складність конструкції(піддашки, дашки, завіси і т.д.), то, починаючи пасічникувати з нуля, не варто лежаками захоплюватися, ну хіба один-два "для душі" і ради експерименту... Мій коефіцієнт лежак vs корпусний - роботи щонайменше в двоє менше, а продуктивнясь, м'яко кажучи, в 1,5 разів вище при середніх медозборах - тож мінімум 3. Хлопці кочівники скажуть що я дуже сильно занизив, але то я по самому мінімуму... :asisiaj
Очевидно це не все, що можна сказати, але всього і не скажеш. Ще при нагоді спробую знайти малюнки, чи намалювати те, про що написав. Ну і надіюся що хтось мене доповнить, чи виникнуть питання.

Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 46 разів
Подякували: 51 раз
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 24 січня 2018, 19:25

Danev писав:Петрович, а гніздо у вуликах у Вас теж на 145-тій рамці? Чи на вищих?
Бо я теж придивлявся до вуликів Паливоди (на Любінській 1060 грн. за 6-ти корпусний), але зупиняла думка багатьох, що гніздо краще на високій рамці.
Так, в корпусах на 145-ту рамку переважно і гніздо на 145. Виняток - це переселення сім'ї з лежака, чи утворення відводка, тощо. Себто тимчасово можуть стояти в двох корпусах гніздові на 300, або навіть в перемішку по ходу переходу на 145.

sij
Адміністратор сайту
Місце перебування: Сколе
Кількість бджолосімей: 15
З бджолами з: 19 травня 1982
Дякував (ла): 1 раз
Подякували: 3 рази
Контактна інформація:

Повідомлення sij » 23 лютого 2018, 18:51

Petrovych писав:
24 січня 2018, 19:25
Так, в корпусах на 145-ту рамку переважно і гніздо на 145. Виняток - це переселення сім'ї з лежака, чи утворення відводка, тощо. Себто тимчасово можуть стояти в двох корпусах гніздові на 300, або навіть в перемішку по ходу переходу на 145.
В моїх умовах корпусні треба робити фальцеві, інакше боковий вітер і дощ роблять свою чорну справу. Вулик постійно мокрий, між корпусами лазять мокриці, цвіль все літо. В результаті я відмовився від них на користь лежаків, але обов'язково з надставками. Минулого і позаминулого року добре показали себе вулики Цебро, але вони ще на стадії дослідження, ще не все я перевірив і попробував

danev
Активний користувач
Місце перебування: Lemberg
Кількість бджолосімей: 5
З бджолами з: 07 липня 1995
Дякував (ла): 19 разів
Подякували: 6 разів

Повідомлення danev » 23 лютого 2018, 21:33

Ігоре, а у Вас тільки вулики Цебро чи і його календарями з технологією користуєтеся?

sij
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення sij » 24 лютого 2018, 15:15

danev писав:
23 лютого 2018, 21:33
Ігоре, а у Вас тільки вулики Цебро чи і його календарями з технологією користуєтеся?
Всі роботи по календарі, тільки зі зміщенням під мої умови

danev
Активний користувач
Місце перебування: Lemberg
Кількість бджолосімей: 5
З бджолами з: 07 липня 1995
Дякував (ла): 19 разів
Подякували: 6 разів

Повідомлення danev » 26 лютого 2018, 18:33

sij писав:
24 лютого 2018, 15:15
Всі роботи по календарі, тільки зі зміщенням під мої умови
Що Ви справді спромоглися виконати ВСІ роботи по календарю Цебро?!? :yahoo:
Справа в тому, що я трохи почитував форум ОПФ, саме тему Цебро. Мене теж спочатку захопила магічна цифра в 190 кг на зимувалу сім’ю в умовах північного заходу росії... Але коли вник, то відхотілося відразу. Як на мене, там пахне приписками і викрутасами у підрахунках на зимувалу, є використання необлікованих сімей, інвентаря та маток: дається взнаки головоколгоспницьке минуле Володимира Петровича! :yes:
Та й у самій Псковській губернії послідовників ВПЦ не густо, особливо тих, що буквально виконують календар. Якби такий об’єм роботи виконувати по будь-якому іншому методу - результати були б значно кращі (ну це Я так думаю :) ). А Ви теж зсипаєте на зиму три сім’ї в одну і робите обов’язково два протиройових відводки? Цікавить Ваш результат, якщо це не таємниця, звісно... :hi:

sij
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення sij » 27 лютого 2018, 20:34

Я не ганяюсь за магічною цифрою 190кг, але минулого року взяв з вулика рівно 10 повних рамок меду, це набагато більше ніж в будь-якому лежаку. Там коли розібратись нічого складного немає, все розписано, це коли читаєш то здається дуже багато всього, а так все просто. На зиму обов'язково зсипати три сім'ї інакше нічого не вийде і це буде не метод Цебро

Відповісти