Бджолина матка

Хто в вулику і які їх функції.
Відповісти
Аватар користувача
Petrovych
Адміністратор сайту
Повідомлень: 394
З нами з: 19 січня 2018, 08:14
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Контактна інформація:

Бджолина матка

Повідомлення Petrovych »

Основна термінологія: неплідні, плідні, ройові, свищові, тихої заміни, штучно виведені, штучно(інструментально) запліднені, трутівки(матки-трутівки).
Почнемо з самого запліднення - це процес спаровування матки в віці 5-6 днів з трутнями(орієнтовно 10-12 особин), сперма яких поступає в спермоприймачі і знаходиться там до кінця. На спаровування матку бджоли виводять декілька разів. Таким чином неплідна матка, стає плідною і після 10-12 днів від виходу з маточника має здатність відкладати плідні яєчка. Плідні яєчка матка може відкласти лише в бджолині комірки і мисочки, зроблені бджолами, в яких вхідний отвір зроблений того ж діаметру, що і в бджолиних комірок(після відкладення яєчка цей отвір бджолами розширюється, комірка видовжується і мисочка перетворюється в маточник). В матці яєчка і сперма знаходяться окремо і яєчко запліднюється безпосередньо перед відкладенням, коли матка натужується і випорскує порцію сперми. Трутневі комірки значно ширші і матка не може витиснути сперму, тому яйце виходить незапліднене.
Далі.
Ройові матки народжуються в наслідок ройового стану(про це далі). Ройові маточники бджоли закладають наперед і личинки в них годують маточним молочком від вилуплення до запечатування. Ройові матки виходять хорошої якості, але не рекомендується таким чином їх вирощувати, щоб не розплоджувати бджіл, схильних до роїння. Ройових маточників бджоли закладають навіть до декількох десятків, переважно внизу, рідше збоку рамки з розплодом.
Тиха заміна(ТЗ). Якщо матка вже стара, чи має(дістала) якісь дефекти і не може плідно виконувати свою роботу, бджоли закладають маточники тихої заміни і процес виведеня матки ТЗ практично аналогічний ройовому, АЛЕ - маточників ТЗ закладають значно менше, буквально декілька штук і в основному на крайніх, чи навіть на медових рамках. Після виходу молоді матки розбираються між собою, залишається найкраща і до початку відкладання нею яєчок досить часто в вулику ще працює і стара матка. Такі матки вважаються найкращими.
Свищові, або рятункові матки бджоли вирощують тоді, коли в вулику несподівано пропадає матка в наслідок дій пасічника(найчастіше), або інших чинників. В цьому випадку закладених маточників нема і бджоли перебудовують в маточники звичайні бджолині комірки в яких вже є личинки. Вік таких личинок може бути і старшим 3-х днів, коли вже вони годувалися пергою, тому матки з них вийдуть низької якості. Такі маточники розміщені по всій площі розплідних рамок і їх буває дуже багато - по пару десятків на кожній рамці(де був відкритий розплід). Є розуміння контрольованого виведення свищових маток, тоді їх якість не поступається іншим(на мою думку).
Штучно виведені - це матки отримані способом перенесення личинок в штучні мисочки на так званні щеплювальні рамки, або завдяки штучним стільникам, таким як Нікот, чи Джентер.
Інструментально запліднені - це матки виведені штучно, а запліднені з допомогою апарату штучного запліднення від конкретних трутнів, що дає змогу контролювати батьківство. Цим методом в основнму займаються одиниці матководів-селекціонерів для збереження і вдосконалення певної породи бджіл.
Якщо з певних причин матка не спарувалася з трутнями, або в наслідок захворювання втратила здатність запліднювати яйця, така матка закладає лише трутневий засів і називається матка-трутівка. Комірки з таким розплодом бджоли запечатують трохи видовженими і називають такий розплід "горбатим". З нього виходять деградовані трутні і сім'я в кінцевому рахунку зводиться до нуля...
Підсумки: В сім'ї може бути лише одна плідна матка, за винятком короткого періоду тихої заміни, або в наслідок пізнього об'єднання двох сімей(відводків) в зиму, коли навесні ще якийсь час можуть червити обидві. Кожна здорова матка виділяє феромон, який надає сім'ї унікального запаху, що дає можливість бджолам розпізнати чужих при охороні вулика. Ще запах феромону стимулює бджіл до нормальної діяльності. При втраті матки активність сім'ї знижується, ефективність роботи падає і всі зусилля спрямовуються на виведення нової матки. При тривалій відсутності матки в гнізді(більше 3-х тижнів) в частини бджіл дещо розвиваються репродуктивні органи і вони набувають здатності відкладати яйці, проте запліднити їх нема змоги, тому весь такий розплід стає "горбатим" і сім'я трутніє. Таких бджіл називають теж трутівками - бджолами-трутівками. На відміну від маток-трутівок вони нічим не відрізняються від інших бджіл, тому знайти і відділити їх нема можливості. З часом така сім'я припиняє своє існування. Про боротьбу з трутівками далі.
Відповісти