Якщо в вулику нема розплоду.

Відповімо на ВСІ питання без кпин і образ.
Відповісти
Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 2 рази
Подякували: 2 рази
Контактна інформація:

Якщо в вулику нема розплоду.

Повідомлення Petrovych »

Тема об'ємна і може потягнути на цілу книжку, як от Горніча М.Л. "Підсадка маток" :) , та спробую стисло порадити з власного досвіду і головне, що нагально треба робити для виправлення ситуації.
В першу чергу раджу початківцям вести щоденник оглядів. На початку варто ЗАПИСУВАТИ ВСЕ що ви робили з сім'єю по датах. Детальніше хіба в іншій темі...
Отже виявилося що у вулику нема розплоду. Для початку варто згадати коли в останній раз ви туди заглядали і що там бачили(для цього і потрібні записи, якщо вуликів більше одного). Якщо розплоду нема взагалі, а особливо і трутневого, то вважайте що матки там нема більше 3-х тижнів, себто стільки часу Ви мали б не заглядати в той вулик. Не акцентуючи на причині втрати матки, я бачу два основних варіанти стану сім'ї:
1 - після втрати вивели матку і вона в стадії обльоту і дозрівання.
2 - по певних причинах матки у вулику нема взагалі і сім'я має потенціал струтніти. Причини розглядати тут не будемо.
Що робити? В першому варіанті, якщо матка ще не червить, то в любому випадку вона мала б вже облетітися(якщо не було тривалої непогоди), а не червить бо ще дозріває. Тож без застережень можна ставити "контрольку" - рамку з розплодом де є засів і молоді 1-3 дні личинки. Ці ж дії не зашкодять і для другого варіанту. Далі через 2-3 дні дивимося на реакцію.
При наявності молодої плідної матки має з'явитися ЇЇ засів - поява розплоду це буде стимулювати. Далі вже Ваше рішення що робити - підгодовувати, підсилювати розплодом, тощо...
Якщо ж бджоли потягнули маточники, то вочевидь що ніякої матки в вулику нема. Тут теж на Ваш вибір. Спочатку варто оцінити силу сім'ї і якщо, в залежності від періоду, сім'я має перспективу потрібну Вам при підсадці туди плідної матки(виведення своєї однозначно вже не має ніякої перспективи), себто - розвинутися до медозбору і принести товарний мед, чи розвинутися до осені і піти в зиму повноцінною сім'єю, чи резервним відводком, Ви можете прийняти рішення підсаджувати туди матку, чи об'єднувати ту сімейку з сусідньою, чи просто витрусити на траву, щоб розлетілися...

ПС. Мушу зауважити, що до тих 2-х варіантів можна додати цілу низку "варіантиків", один з яких коли вже є юджоли трутівки і сім'я ні маточників не тягне на контрольці, ні маток підсаджених не приймає... Тут найкращий варіант - на траву, хай розлітаються...
Відповісти