Вибір типу вулика

Що варто знати навіть до прийняття рішення зайнятися бджільництвом.
Відповісти
Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 29 разів
Подякували: 37 разів
Контактна інформація:

Вибір типу вулика

Повідомлення Petrovych » 21 травня 2018, 11:14

Обіцяв в Вайбері викласти своє бачення переваг/недоліків тих вуликів, з якими мав справу і певні рекомендації для початківців. Вже є в нас подібна ТЕМА, але там більше про методику, яка для тих, хто ще не має бджіл мало що пояснить.
Отже! В першу чергу молодим людям, які думають завести бджіл, раджу не слухати порад "матьорих" пасічників з 40+-річним стажем, які радять починати ТІЛЬКИ з лежаків, або взагалі кажуть, що краще лежаків нема вулика. Найчастіше в них окрім лежаків інших вуликів і не було. Найцінніші поради будуть тих, хто недавно почав пасічникувати, почавши з корпусних. Це не означає табу на лежак, бо в нього теж є свої переваги. Ще треба врахувати, що переваги/недоліки можуть різнитися від умов утримування бджіл - клімат, медоносна база, призначення пасіки, фізичні можливості пасічника, суб'єктивне сприйняття світу врешті решт :) . Почнемо:
Лежак(Дадан). Основна перевага, на мою думку(а все тут сказане буде лише :imho ), доступність до ВСЬОГО гнізда одночасно, можливість в одному вулику утримувати дві сім'ї, чи сім'ю і декілька відводків(в залежності від конструкції), а також пускати на зиму більше однієї сім'ї, чи два відводки(для резерву), або їх варіанти(я зимував навіть дві сім'ї і два відводки в одному). Власне доступність дає змогу більш детально вивчати життя бджіл(наявність стельових дошок дає можливість відкрити гніздо на декілька рамок, що менше турбує бджіл). Переважна більшість матководів(тих кого я знаю) користуються саме лежаками(бо мед їх менше цікавить). Недоліки:габаритний, важкий, конструктивно складніший, без магазинних надставок - втрата медозбору(з ними теж уступає продуктивністю корпусним), займає багато місця на точку, більші трудозатрати, важче стримати бджіл від роїння, важче організувати клімат в вулику для зимівлі, проблематично відділити гніздо від медової частини(бувало що матка зачервлювала всі 25-20 рамок по низу: повно меду, а відкачати не можливо, хіба з розплодом разом), ще може щось забув... :) Правда, дехто умудряється і кочувати з лежаками, але то вже ентузіазм на рівні з мазохізмом, як на мене. Ну хіба є відповідна техніка і надхнення.
Корпусний(Дадан 10 рамок на 300). В мене два таких з глухим дном(спадщина), тому відразу кажу - корпусні мають бути ЛИШЕ зі з'ємним дном. Переваги: компактніше гніздо, кращий розвиток на весні, можливість розширення вгору з встановлення роздільної решітки, що не дає матці червити в медовому корпусі. Ну і можливість подальшого розширення чи корпусом, чи пів-корпусом. Легше проводити протиройові заходи. Недоліки: Трохи затримується перше розширення, бо ставити треба відразу корпус на 10 рамок, що може негативно вплинути на клімат в вулику навесні.
Корпусний на пів-рамку(10 по 145). Взагалі основою цього вулика був "рогатий" вулик Лецина-Паливоди на 8 рамок, який набув модифікацій на 9, 10, 12 рамок з "рогами" і без, фальцьовані і без фальців, з дерева, очерету, пінополістеролу і пінополіуретану. Отже, в мене вони на 10 рамок, з сітчастим дном, без піддашка. Переваги: Простота конструкція, малі габарити(для пепевезення), легкі корпуса(для спини), можливість раннього розширення гнізда, мобільніша робота корпусами, без переглядання гнізда, сухіша зимівля з сітчастим дном, менше підмору навесні. Розширений список прийомів протиройових, утворення відводків, вирощування і заміна маток, тощо. Як на мене то дуже технологічна конструкція. Особисто я їх навіть порівнювати з лежаками не берусь, бо меду з них більше, а роботи з ними в рази менше. Недоліки: Рамок треба в два рази більше, ніж на 300... Чогось більше і на думку не спадає. :) Ну хіба що зимувати в них можуть успішно лише нормальні сім'ї), зимівля сімей менше 6 рамок вже проблематична. Щодо кількості рамок, то часом закидають, що це ускладнює пошук матки. Можу вас запевнити, що це не так, бо побачити матку на малій рамці значно легше, ніж на вдвічі більшій. Та і шукати матку у вулику приходиться переважно лише раз на рік, а з наявністю роздільної решітки - це всього лиш 20 маленьких рамочок. Для розділення гнізда можна взагалі її не шукати, маніпулюючи роздільними решітками, і таке інше.
Це я описав те, з чим мав справу. Ще хочу сказати про варіант, який часом рекомендують - корпус 10х300 і надставки на 145 - не варіант, бо при весняному розвитку при розширенні гнізда нема змоги підняти розплід догори. Тут або два корпуси на 300, або всі корпуси на 145. Наголошую, о то :imho для моїх умов. Тут хочу наголосити на одному важливому нюансі: в два корпуси на 145 рамку ставиться рамка на 300, себто два корпуси на пів-рамку Ви можете використовувати, як один корпус на 300, але навпаки - ніяк!
Далі біглий огляд без аналізу, бо не можу казати про те, чого не тримав в руках.
Корпусні Рута(10 рамок на 230) - це оптимальний варіант для кочівлі, доволі розповсюджений по всьому світу і наразі в "архів" не збирається.
Лежак український(на вузько-високу рамку) Приблизно те саме, що і лежак Дадан, відзначають кращу зимівлю(вужче гніздо), але при помірному взятку можуть не освоювати всю рамку до низу(те що чув).
Ще є низка менш розповсюджених конструкцій з назвами їх особливостей, чи конструкцій("альпійськи", Левицького, Цебро, польський, великопольський(в Польщі - як в нас лежаки), тощо), на яких я не буду зупинятися, бо таки не можу про них нічого сказати.
Вибачте за багато літер. Може хтось щось додасть, чи виправить. А вибирати однак вам особисто... :hi:

ПС. Якщо Ви хочете "спробувати" чи бджоли то Ваше, тоді можливо є зміст купити не дорого парочку лежаків з бджолами "на розпродажі"... Тут є ризики, але вони менші, ніж вкласти чималі кошти, а потім думати де то все діти. При цьому треба уважно дивитися на стан сім'ї в плані здоров'я. Та це вже інша тема. Починати пасічникування з виготовлення нових лежаків я б не радив нікому. Але кожен має право вибирати сам.

danev
Активний користувач
Місце перебування: Lemberg
Кількість бджолосімей: 5
З бджолами з: 07 липня 1995
Дякував (ла): 12 разів
Подякували: 3 рази

Вибір типу вулика

Повідомлення danev » 04 червня 2018, 15:05

Petrovych писав:
21 травня 2018, 11:14
Корпусний на пів-рамку(10 по 145)!!!
Дякую, Petrovych'y, за детальне роз’яснення Вашої точки зору на вибір типу вулика! :hi: Цілком з Вами згідний і саме тому вибрав для себе корпусну систему на 145 рамку. Поки що в мене 5 сімей саме на ній. Дно сітчате, без піддашка, дах утеплений 20 мм пінопласту і зверху 8 мм фольгованого піноізолу. Бджоли не викучуються назовні при високих температурах, але дещо повільно відтягують вощину (хоча, можливо, причина саме в якості вінницької вощини). Півкорпуси дерев’яні фальцовані 35-ки, купив у Гарбузовому, далі планую розширювати саморобними з XPS'у 40-івки, причому гніздо перенести саме у XPS. :bue:

Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 29 разів
Подякували: 37 разів
Контактна інформація:

Вибір типу вулика

Повідомлення Petrovych » 05 червня 2018, 08:35

Даруйте за темноту! XPS - це що? :pardon:
Я після невдалих спроб по дерев'яних корпусах, які покрутило як пропелери, подивився на ППУ і взяв на пробу декілька корпусів на 145.
Зображення
На відчуття матеріал цікавий, виглядає міцнішим за дерево, легший і головне - не поведе, не скрутить, не всохне, не намокне і дезінфекцію простіше провести. Поексплуатую рік, зроблю висновки. Бо ті корпуси що залишилися, напевно вдвічі вийшли мені дорожче, ніж ці ППУ. Подивився в бік парафінування - теж для мене затратний варіант, не так по грошах, як по часу. Основне - в мене нема часу самому робити це все: мінуси пасічникування на вихідні. А знайти столяра, кому можна було б довіритися хоча б на 90%(менше нема змісту) мені ще не вдалося. Хіба як на пенсію вийду, то займуся столяркою..., або накупую достатньо вуликів ППУ :biggrin:

danev
Активний користувач
Місце перебування: Lemberg
Кількість бджолосімей: 5
З бджолами з: 07 липня 1995
Дякував (ла): 12 разів
Подякували: 3 рази

Вибір типу вулика

Повідомлення danev » 17 серпня 2018, 13:02

Даруйте, не помітив питання до мене!
"XPS - це що? :pardon: "
XPS - це екструдований пінополістирол. Не звичайний пінопласт, у вигляді спресованих кульок, а майже однорідний матеріал, пальцями вдавлюється, але слабо (залежить від густини: чим більша об’ємна вага - тим твердіший). Використовується у будівництві для утеплення цоколів, підвалів, відмосток і т.п. Я брав тут: h tt p://pro-teplo.in.ua/shop/product/ekstruziinyi-pinopolistyrol-carbon-eco-xps. Зробив з XPS 12 півкорпусів, по вартості вийшли як 5 дерев’яних. В цілому поки задоволений, планую робити ще. Переваги: легкий, досить міцний, технологічний, добре ріжеться ніхромом, легко клеїти. Недоліки: бажано захистити від ультрафіолету, а також зовні сіткою або склотканиною від синиць, мишей, дятлів. Ну і вимагає більшої акуратності у використанні. Якось так... :)

Відповісти