Основні роботи по догляду за бджолами

Що варто знати навіть до прийняття рішення зайнятися бджільництвом.
Відповісти
Аватар користувача
Petrovych
Адміністратор сайту
Повідомлень: 407
З нами з: 19 січня 2018, 08:14
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 5 разів
Контактна інформація:

Основні роботи по догляду за бджолами

Повідомлення Petrovych »

Спробую стисло викласти найважливіші роботи на пасіці по сезонах. ВСІ роботи в одній темі звичайно що не помістяться. Зауважте що описую роботи у відповідності до СВОЇХ умов(вулики, порода бджіл, медоносна база, кліматичні умови) - це Тернопільщина, біля Зборова, висота порядка 340 м н.р.м., відповідно розвиток пилконосів і медоносів значно пізніший(орієнтовно 10-14 днів в порівнянні з Золочевом Львівської - 22 км). Те саме, тільки навпаки восени. Масових перших весняних обльотів останніми роками не спостерігається взагалі, переважно часткові на протязі тривалого часу. Масовий виліт бджіл затягувався навіть до 11 квітня... Ну і звичайно все викладене - це лише мій досвід і мій погляд на певні речі. Тож корифеїв прошу сильно не копати, а при потребі просто викласти свою думку.
Отже. В першу чергу зупинюся на понятті "Початок сезону - Кінець сезону". Як такої межі, що один сезон закінчився і ПОТІМ починається новий нема.
Для бджіл можна весь період поділити на два:
- активний - вирощування розплоду, збирання пилку/нектару, роїння, заміна маток, відбудова стільників, прополісування гнізда, тощо .
- пасивний - зимівля.
Чіткої границі між ними теж не існує, але перехід є і відбувається він приблизно в один і той самий період навесні і восени.
Для пасічника пасивного періоду нема, бо в активний період є робота безпосередньо на пасіці біля бджіл, в пасивний(для бджіл) робота з реманентом, переробкою сировини, тощо.
І нарешті, якщо спробувати визначити узагальнений сезон для пасічника і бджіл, то наступний сезон починається орієнтовно в червні-липні, а попередній закінчується в серпні-вересні.
Для стислості можна думку сформулювати так: Природньо що восени сезон закінчується після відкачки товарного меду, забезпечення кормами бджіл, формування зимових гніз, обробобкою від кліща, тощо. Від цього всього залежить весь наступний активний сезон бджіл, весняний розвиток сімей і медозбір наступного року. Проте кількість сімей, які підуть в зиму і будуть працювати на медозборі наступного року, їх сила, продуктивнісь і здоров'я закладається ще з формування відводків, контролем якості та заміною маток, заміни стільників, закладення розплоду зимових бджіл, тощо в поточному році. Чіткого початку нема, але в найбільшій мірі в мене пасіка на наступний рік закладається в липні. Саме в липні вже намальовується картина кількості і якості сімей і відводків, які підуть в зиму, якої сили, на яких матках, кого підсилювати, кого об'єднувати, кого розформовувати, хоча остаточне формування буде вже восени, після відходу літніх бджіл.
Оскільки чітких термінів таки нема, то роботи на пасіці для спрощення поділимо на пори року і почнемо напевно з осені, щоб просто з чогось почати.
Осінь. Дуже відповідальна пора(як і всі інші :) ). Не будемо казати що то з 1-го вересня, а почнемо з останньої відкачки:
- формуємо гнізда вже в зиму, але з врахуванням місця під розплід і запаси кормів. Як правило це 12-14 рамок в лежаку, або 3-4 корпуси на 145-ту рамку в будь-якій комбінації, але не менше ніж обсиджують. В корпусних зазвичай гніздо піднімаю догори(10 рамок на 300, чи 20 на 145), а внизу все решта. Відкачані рамки для просушки за заставну в лежаках, або в нижні корпуси в корпусних(гнізда вгорі).
- ставимо смужки від кліща, обов'язково з контролем, щоб визачити як закліщеннісь сімей, так і якість смужок.
- при потребі даю підгодівлю вже великими порціями.
- По мірі "просушки" забираю зайві рамки з вуликів, щоб в корпусних були порожні корпуси знизу, а в лежаках вільний простір за заставною. Зверху забираю будь-яке утеплення, в корпусних над гніздом "холодний" корпус, щоб клуб формувався знизу кормових рамок.
-Після відходу літньої бджоли(орієнтовно кінець жовтня), оцінюю силу сімей, при потребі об'єдную, чи пересаджую в лежаки по дві через діафрагму. Забираю зайві маломедні рамки(як правило з середини гнізда з-під розплоду)Самостійно пускаю в зиму відводки не менше 4-х рамок. Сім'ї стискаю на 5-6 практично повномедних рамках, але щоб на краю не було надто багато бжділ, як і надто мало.
- контрольна обробка біпіном(тактиком, тощо) з обов'язковим контролем.
- По ходу відбраковуємо рамки на перетопку, чистимо від прополісу ВСІ рамки, корпуси, надставки, перетоплюємо віск, ремонтуємо рамки/вулики, міняємо вощину(щоб через зиму промерзла і стала жорсткішою). Це робота на весь "пасивний" період.
Зима.Ну надзвичайно відповідальна, а скоріше найтривожніша для пасічника пора. :)
Маємо сформовані клуби і достатньо корму. Десь в грудні забираю верхні корпуси, ставлю бокове утеплення, загортаю плівку куполом над гніздом(глухий верх) - низ максимально відкритий(в корпусних знизу ПОРОЖНІЙ копус і сітка на все дно, в лежаках за заставною ні рамок, ні утеплення - порожнина). Після цього, якщо не визначились якісь нестандартні ситуації, до вуликів до кінця січня навіть не підходжу. В подальшому при нагоді появи на пасіці(період 1-2 тижні) тільки перевіряю положення і стан клубу. ВСЕ! Збійні ситуації розглянемо окремо, якщо вже не прописані...
Весна. Тут все просто. :cool: - Всю діяльність спрямовуємо на забезпеченні сімей теплом і кормом. До обльоту - зверху медове тісто, при наявності розплоду максимальне утеплення. Після обльоту ревізія, підставлення медових рамок, скорочення гнізд, перевірка наявності маток. Все по книжці... Проводжу профілактику від кліща(по 1 смужці на сім'ю) і від гнильця обробляю чистотілом. Десь на місяць гнізда не рухаємо, поки не поновиться сім'я. Далі розширення гнізд рамками, вощиною, корпусами - все від обставин. При появі реального взятку гнізда розширяю на треть більше ніж обсиджують. При сталому теплі можна і більше.
Кінець весни - запобігання роїнню, формування відводків.
Літо. В нас літо починається переважно з переднівку в медозборі, то ж пильнуємо роїння, формуємо відводки, виводимо/замінюємо матки. Це все триває десь аж до середини липня в перемішку з відкачуванням меду.
З середини липня, навіть вже після Петра(12 липня) стараюся відводки вже не робити, принаймні не для самостійної зимівлі. На той час вже приходить усвідомлення того, скільки реально МОЖЕ піти сімей в зиму. Треба пильнувати щоб не було обмеження маток в червлінні. Слабі відводки краще об'єднати, або підсилити розплодом. Старі, непродуктивні матки замінити, відводки з такими матками об'єднати на хорошу матку, або підсилити ними середні сім'ї.
Серпень. Закладається розплід зимової бджоли. При потребі підгодувати сім'ї для стимуляції червління, забезпечити матку порожніми стільниками під розплід. Нормально(для моїх умов) коли в серпні є не менше 5 рамок з розплоду на 2/3 рамки.
При відсутності товарного медозбору, вже можна ставити смужки, і в кінці серпня давати підгодівлю великими порціями.
Далі - Осінь.
По швидкому мабуть щось опустив... Згадаю - допишу. :hi:
Відповісти