Запитання по виводу маток

Загальні питання по сезонних роботах
Igor
Місце перебування: Жовква
Кількість бджолосімей: 20

Повідомлення Igor »

Доброго дня. Порадьте як правильно вивести маток. Скільки днів належить сім'ї стартер, виховательці, фінішеру? Як користуватись календарем матковода?
Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Контактна інформація:

Re: Запитання по виводу маток

Повідомлення Petrovych »

Igor від Жовтень 07, 2014, 10:11:13 pm писав: Порадьте як правильно вивести маток.
Правильне виведення маток, це ціла наука і висвітлити це питання на Форумі навряд чи вдасться досконало. Є дуже корисна книжка по цьому питанню, точніше це по суті абетка - "Матководство" Рутнера. Питання в іншому - з якою ціллю Ви хочете виводити маток і чи потрібно заморочуватися зі стартерами/фінішерами...? Головна умова доброго виводу маток - це сильна сім'я з великою кількістю молодих бджіл і достатньо корму. Я не кажу про якість матки, від якої виводити, це само собою... Я просто за тиждень до щеплення забираю з вибраної сім'ї-виховательки матку, даю їм 2-3 рамки розплоду на виході і через тиждень роблю щеплення. Рамку для щеплення попередньо скроплену сиропом ставлю в сім'ю хоча б на пів дня. Мисочки роблю з воску язиків, чи забрусу. Зрілі маточники роздаю в сім'ї, де міняю матку, а "зайві" підсаджую в мікронуклеуси. Тижневий цикл  в мене обумовлений пасічництвом вихідного дня, тож приходиться підлаштовуватися під це. Якщо процес триває не один цикл, то виховательку кожних 6 днів підсилюють рамками з розплодом. Раніше взагалі виводив свіщові на підрізаному засіві. Матки виходили нічим не гірші, головне не пропустити неконтрольованого маточника, але таке буває і при виведені переносом личинок. Все ж таки перенос личинок це більш технологічний спосіб і має ряд переваг як в процесі виховання, так і в відборі маточників і т.д. Календарем користуватися дуже просто - враховуючи, що переносимо 1-денну личинку, то малюночок з нею(4-й день після відкладення яєчка) ставите напроти числа, коли переносите, а далі по числах дивитеся подальші стадії.
Даруйте, що не на всі питання відповів не конкретно, як кажуть: чим багаті...:hi:
ПС. Упустив один нюанс. Перед постановкою рамки з личинками обов'язково видалити всі свищові маточники.
sij
Адміністратор сайту
Місце перебування: Сколе
Кількість бджолосімей: 15
З бджолами з: 19 травня 1982
Контактна інформація:

Повідомлення sij »

Ось хотів попробувати простіший метод виведення маток, а вийшло як завжди
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Щодо метода Степаненка. Є простіший варіант, якщо не потрібна велика кількість маток. Все те саме, але минаємо посадку матки в ізолятор і не потрібна прищеплювальна рамка. Знаходите рамку з розплодом, щоб на відстані приблизно 40 мм від нижньої планки по горизонталі був засів. Підрізаємо і з одного боку залишаємо комірки одну через дві, а з другого просто ножем приминаємо. Цілих комірок по всій довжині може бути і до 20. Ставимо у виховательку, якихось додаткових проміжків можна не робити, хоча, якщо трохи розширити вуличку, то там бджіл буде збиратися більше. Тільки без фанатизму, звичайно.
Так виглядає підрізаний стільник(фрагмент)
"Підрізав" з наявного фото, а реально слід врахувати місце розташування дроту, щоб маточник потім реально можна було вирізати неушкодженим.
Далі все по тексту.
Вкладення
Підрізання засіву
Підрізання засіву
Zasiv.jpg (42.72 Кіб) Переглянуто 3062 разів
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Dust писав:Цього сезону в мене у двох відводках на ройових маточниках молоді матки  довго не починали  червити, а потім появився горбатий розплід в перемішку з бджолиним. Бджола-трутівка виключається, бо матка постійно була в сім"ї. Таке в мене вперше... Одну вже поміняв, а друга на черзі. Благо - є запасні матки.
В мене цього року було дві матки-трутівки в червні. Погода була мінлива, напевно не облетілися нормально.
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Dust, Серпень 18, 2016, 02:07:23 pm писав:Цей рік якийсь унікальний - мододі  матки сиділи в маточниках десь 20 -21 день.Пакети відібрав 27 квітня, з маточників матки виходили 16 - 17 травня - це перевірений факт.
Я б Вам заперечив напевно, бо це суперечить всім канонам, проте часом бджоли таке викидають... Віддавав братові сім'ї, сформовані з травневих відводків. Кожну матку відшукали і гарантовано переселили в ящики. Це було у вівторок-середу 2-3 серпня. Залишки бджіл пооб'єднував, де в лежаках сиділо по 2 і в неділю роздав запечатані маточники десь по терміну 14-денні. Думав - облетяться, буду мати резервні матки, а ні - то заберу вулика, хай розлетятся по сусіднім. Отже в одну таку сімейку я заглянув в неділю 14-го серпня, по моїх сподіваннях там мала бути молода матка з маточника, готова до спарювання, але ще не зріла. Але натомість я побачив розгрижений збоку маточник і засів бджіл-трутівок, розкиданий по дну комірки по 3-4 тоненьких яєчок. Отакі неймовірні діла бджолині... Хтось би розповів - не повірив би. І Ви маєте право не вірити...:hi:
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Dust, Серпень 18, 2016, 09:38:39 pm писав:Ми з товаришем цього року разом продали пакети в один день, і  це він звернув увагу на таку  нелогічну бджолину арифметику  - то  маю ще одного свідка такої оказії.
Ще одна оказія - у нуклеусі дві порожні рамочки , без яєць, без відкритого розплоду, бкз закритого розплоду, тільки трошка корму є. І на одній рамці по центру один свищовий маточник. Думав що він не живий і зірвав, а там жива біла молочна матка, але вже пізно... Думаю, що тільки трутівка знесла одне яйце. ????
Бортник, Серпень 18, 2016 писав:Невелика втрата бо нуклеус не може виховати якісну матку, навіть одну. Це аксіома.
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Dust, Серпень 18, 2016, 09:38:39 pm писав:Ми з товаришем цього року разом продали пакети в один день, і  це він звернув увагу на таку  нелогічну бджолину арифметику  - то  маю ще одного свідка такої оказії.
Ще одна оказія - у нуклеусі дві порожні рамочки , без яєць, без відкритого розплоду, бкз закритого розплоду, тільки трошка корму є. І на одній рамці по центру один свищовий маточник. Думав що він не живий і зірвав, а там жива біла молочна матка, але вже пізно... Думаю, що тільки трутівка знесла одне яйце. ????
Бортник, Серпень 18, 2016 писав:Невелика втрата бо нуклеус не може виховати якісну матку, навіть одну. Це аксіома.
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

Русин Василь, Січень 27, 2017 писав:Чи користувався хтось джентерівським сотом або nicot для виводу маток?
"dust писав:Я використовую сот Нікот. Все так роблю як на ДВД-диску  показано.?
Троха конкретизуйте питання по використанню стільника Нікот
А я для себе не знайшов аргументів для витрат на Джентер чи Нікот :dkn Для своїх потреб, звичайно. А так система цікава, коли треба багато маток виводити.
Petrovych
Адміністратор сайту
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych »

dust писав:По великому рахунку - якраз навпаки - для виведення великої кількості маток краще працювати своїми руками івикористовувати елементи Нікота.
Елементи Нікота цікаві при любій кількості, звичайно :) Проте я б краще купив гарних маток з хорошого розплідника. Та тут кожний по своєму думає.
Русин Василь, 2017 писав:
dust від Лютий 21, 2017, 10:30:28 pm писав:а Джентер чи Нікот
Займатися пересадкою личоно не маю бажання, маток потрібно буде з 30 штук на сезон, пасікою займаюся по вихідним, думаю про доцільність покупки цього застосунку, також цікавить як ви підсаджуєте маточники чи маток, у закритому чи відкритому ковпачку?
А як у Вас получиться відпрацювати повний цикл з Нікотом, якщо Ви на пасіці лише на вихідні?
Русин Василь, 2017 писав:
sij від Червень 04, 2016, 06:20:47 pm писав:Ось хотів попробувати простіший метод виведення маток, а вийшло як завжди
я просто вирізав із сота сміжку і закріплював як на відео. Відтягнули всі маточники, правда є сумнів по якості цих маток.
На чому базуються Ваші сумніви? Якщо сім'я придатна для виводу і Ви точно знаєте, що маточники заклали на наймолодших личинках, то в чому сумніви? В чому тут перевага перенесення личинок, чи ти х же стільників Джентера/Нікота?
Відповісти