Сон на вуликах. Поговоримо про лежанки...

Все корисне від бджіл для здоров'я людей
Відповісти
Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 46 разів
Подякували: 51 раз
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 29 березня 2019, 10:03

Пообіцяв у Вайбері викласти деяке бачення апібудиночків, чи лежанок. Відразу скажу, що все що буде мною написане не є моїми досягненями, спостереженнями, чи дослідами. Здебільшого я послуговувався знаннями і досвідом нашого колеги Івана Степановича, а він в свою чергу за основу брав досвід відомих апітерапевтів і власні дослідження.
Теорія каже що дія бджолородини на людину складається з трьох факторів: вібрація(біополе), інгаляція(повітря насичене випарами гнізда) і тепло. Власне конструкція апілежанки має забезпечити максимальне використання цих чинників.
Почнемо з біополя. В основному для забезпечення повітря вулика в просторі лежанки верх роблять з прорізами, щілинами, тощо. Дослідження показали, що верхні отвори спричиняють протягову вентиляцію, що послаблює біополе і прискорює біологічне старіння бджіл - сім'я скоріше слабне. Отже - верх має бути глухим, вентиляція тільки внизу. Плюс до того має бути мінімальна відстань від верхніх планок рамок до власне самого тіла(бажано максимум 60-70 мм) - це буде сприяти і для кращої передачі тепла. По дослідженнях Івана Степановича, біополе з глугим верхом на порядок сильніше від того, що зі шпаринами. Другий нюанс - бджоли своє біополе налаштовують індивідуально на конкретний організм, тому наявність двох(і більше) людей в одному просторі приводить всю систему в дисонанс - ефект падає... Це основне що згадав, якщо щось не так, або щось забув - поправляйте.
Далі - повітря з вулика. Я вже казав, що через верх його не варто пускати. Тож мудрі люди, використовуючи те, що бджоли для зменшення вологості меду, вентилюють вулик, витягуючи повітря назовні, зробили в лежанці подвійну передню стінку, що дало можливість повітрю з вулика попадати в простір лежанки, не порушуючи мікроклімат гнізда. Окрім того, для максимального ефекту інгаляції, об'єм лежанки для перебування людини має бути не надто просторим. Мені називали висоту до 60 см. Інакше повітря з вулика буде сильно розрідженим. Хто пам'ятає лежанки Анатолія Цопи? Його варіант можна вважати найефективнішим - невисокі кришки у формі дуги - склепіння. Тут, правда, чисто психологічно не кожен схоче туди лягти. Тож, як компроміс, я для себе особисто пожертвував трохи ефективністю в користь моралного комфорту.
Тепло. Тут вже і казати ніби нема про що, бо забезпечивши умови для двох попередніх чинників, тепло буде використовуватися ефективно автоматично...
Узагальню від себе про апібудиночки з великим об'ємом. Вони однозначно мають право на існування і повинні існувати, бо це красиво, це естетично і для звичайної релаксації - це є дуже добре. Проте якщо говорити про якийсь лікувальний ефект, тоді варто робити таки лежанки за певними правилами.
Якось так...
101_1986.JPG
Моя лежанка - чотири сім'ї по 22 рамки, на теплий занос(для рівномірного розподілення по довжині тіла). Верх глухий. В задній частині дна кожного вулика - сітчастий отвір приблизно 100х200 мм. Передня стінка подвійна. Вихід з основної частини у вигляді трампліна. Думаю можна і без цього, але так декларували - так і зробив.
101_1988.JPG
Віконечко засітковане(вже не марлею :) ). Фото на стадії доведення до путя, тож зараз все трохи інакше в плані естетики. Фотографував після переселення з лежаків, тому стоять пилковловлювачі для орієнтування. Використовують більше нижній льоток.
Не претендую на істину, можливо це все помилково - не досліджував, бо не маю з чим порівнювати. Але цілющу дію лежанки відчувє кожен, хто там був. Фізичні сили, принаймні, відновлює вілчутно... :hi:

Petrovych
Адміністратор сайту
Ваш статус: Пасічник вихідного дня
Місце перебування: Львів-Тустоголови
Кількість бджолосімей: 25-30
З бджолами з: 08 травня 2005
Дякував (ла): 46 разів
Подякували: 51 раз
Контактна інформація:

Повідомлення Petrovych » 29 березня 2019, 12:02

Цитата з Вайбера:
Юрій Гуслій писав:Крім трьох факторів, вібрації, біополя та інгаляції я б додав ще звукові коливання. На пацієнта діють заспокійливо, а я цілу ніч сім'ї слухав...

Відповісти